Fixture changes

Following Friday’s FA Vase draw the following fixtures have been brought forward:
Saturday 31st August 2019
Hebburn Town v Consett (from 21/03)
Sunderland RCA v Newcastle Benfield (from 18/04)
West Auckland v Bishop Auckland (from 18/04)

The draws for the early rounds of the FA Cup and FA Vase were announced by The FA on Friday

Full details of the draws can be found on The FA website using the following links:

The Emirates FA Cup

Extra preliminary round draw
Preliminary round draw
Entries accepted
List of exemptions
Round dates
Prize fund

The Buildbase FA Vase

First round qualifying draw
Second round qualifying draw
Clubs accepted
List of exemptions
Prize fund
Round dates

Ties involving EBAC Northern League clubs can be found below:

The Emirates FA Cup – Extra Preliminary Round

1 Consett v Dunston

2 Newton Aycliffe v Northallerton Town

3 Kendal Town v Hemsworth MW

4 Shildon v Garforth Town

5 Whitley Bay v Hebburn Town

6 Ashington v Albion Sports

7 Billingham Town v Yorkshire Amateur

8 West Auckland Town v Bridlington Town

9 North Shields v Guisborough Town

10 Bishop Auckland v Thornaby

11 Sunderland RCA v Sunderland Ryhope CW

12 Seaham Red Star v Penrith

13 Harrogate Railway Athletic v Whickham

14 Nostell MW v Stockton Town

16 Knaresborough Town v Newcastle Benfield

The Emirates FA Cup – Preliminary Round

1 Consett or Dunston v Hall Road Rangers or Goole

2 Knaresborough Town or Newcastle Benfield v Workington

3 Seaham Red Star or Penrith v North Shields or Guisborough Town

4 Billingham Town or Yorkshire Amateur v Ossett United

5 Harrogate Railway Athletic or Whickham v Bishop Auckland or Thornab

6 Shildon or Garforth Town v Colne

7 Ashington or Albion Sports v Marske United

8 Sunderland RCA or Sunderland Ryhope CW v Kendal Town or Hemsworth MW

9 Pickering Town v West Auckland Town or Bridlington Town

11 Pontefract Collieries v Whitley Bay or Hebburn Town

13 Newton Aycliffe or Northallerton Town v Nostell MW or Stockton Town

The Buildbase FA Vase – First Qualifying Round

1 Whitley Bay v Barnoldswick Town

2 Birtley Town v Jarrow

3 Harrogate Railway Athletic v West Allotment Celtic

4 Willington v Albion Sports

5 Garstang v Sunderland West End

6 Northallerton Town v Stokesley SC

7 Shildon v Tow Law Town

8 Chester-Le-Street Town v Garforth Town

9 Knaresborough Town v Washington

10 Whitehaven v Billingham Synthonia

11 Billingham Town v Heaton Stannington

12 Penrith v Guisborough Town

13 Stockton Town v Ashington

14 Thackley v Carlisle City

15 Crook Town v Brandon United

16 Whickham v Squires Gate

17 Nelson v Seaham Red Star

18 AFC Blackpool v Redcar Athletic

19 Padiham v Bedlington Terriers

20 Longridge Town v Newcastle University

21 Newton Aycliffe v Silsden

22 Easington Colliery v Holker Old Boys

23 Eccleshill United v Thornaby

25 Esh Winning v Campion

26 Sunderland Ryhope CW v North Shields

The Buildbase FA Vase – Second Qualifying Round

1 Eccleshill United or Thornaby v Thackley or Carlisle City

2 Steeton v Nelson or Seaham Red Star

3 Durham City v Stockton Town or Ashington

4 Easington Colliery or Holker Old Boys v Shildon or Tow Law Town

5 Ryton & Crawcrook Albion v Yorkshire Amateur or Alnwick Town

6 Esh Winning or Campion v Billingham Town or Heaton Stannington

7 Birtley Town or Jarrow v Newton Aycliffe or Silsden

8 Garstang or Sunderland West End v Padiham or Bedlington Terriers

9 Willington or Albion Sports v Penrith or Guisborough Town

10 Northallerton Town or Stokesley SC v Whitley Bay or Barnoldswick Town

11 Whickham or Squires Gate v Harrogate Railway Athletic or West Allotment Celtic

12 Longridge Town or Newcastle University v AFC Blackpool or Redcar Athletic

13 Whitehaven or Billingham Synthonia v Knaresborough Town or Washington

14 Chester-Le-Street Town or Garforth Town v Sunderland Ryhope CW or North Shields

15 Cleator Moor Celtic v Crook Town or Brandon United

Here are the days and kick-off times for midweek fixtures for the coming season:

Division One:

Ashington AFC              Tuesday      19:30

Billingham Town            Tuesday      19:30

Bishop Auckland            Wednesday    19:45

Consett                    Tuesday      19:30

Guisborough Town           Wednesday    19:45

Hebburn Town               Tuesday      19:30

Newcastle Benfield         Wednesday    19:30

Newton Aycliffe            Tuesday      19:45

North Shields              Wednesday    19:30

Northallerton Town         Wednesday    19:30

Penrith                    Wednesday    19:45

Ryhope CW                  Tuesday      19:30

Seaham Red Star            Tuesday      19:30

Shildon                    Tuesday      19:30

Stockton Town              Wednesday    19:45

Sunderland RCA             Wednesday    19:30

Thornaby                   Tuesday      19:30

West Auckland Town         Tuesday      19:30

Whickham                  Wednesday      19:30

Whitley Bay                Tuesday      19:30

Division Two:

Bedlington Terriers        Wednesday    19:45

Billingham Synthonia       Wednesday    19:30

Birtley Town               Tuesday      19:45

Brandon United             Wednesday    19:45

Carlisle City              Tuesday      19:45

Chester-le-Street          Tuesday      19:30

Crook Town                 Wednesday    19:30

Durham City                Tuesday      19:30

Easington Colliery         Thursday     19:30

Esh Winning                Wednesday    19:30

Heaton Stannington         Wednesday    19:30

Jarrow                     Wednesday    19:30

Newcastle University       Monday       19:30

Redcar Athletic            Wednesday    19:45

Ryton & Crawcrook Albion   Wednesday    19:30

Sunderland West End        Tuesday      19:45

Tow Law Town               Tuesday      19:30

Washington                 Wednesday    19:45

West Allotment Celtic      Wednesday    19:30

Willington                 Wednesday    19:45

The fixture list for the Ebac Northern League 2019-20 season was released today.

The season starts on Saturday, August 3 and finishes on Saturday, April 18.

The first fixture on the list is a Teesside derby, with newly-promoted Billingham Town at home to Stockton Town.  There are away games for the other two promoted clubs: Northallerton Town travel to Consett and Thornaby are at Shildon.

The three new clubs who join the league are all at home in the second division:  Carlisle City face Chester-le-Street Town, Sunderland West End play Crook Town, while Newcastle University host Heaton Stannington on Monday night – August 5.

Two Saturdays in December – the 21st and the 28th – have been left open in case of fixture backlog due to adverse weather.

For the full list, go to the fixture page at: www.northernfootballleague.org/scheduled-fixtures

And to view individual club fixtures go to: www.northernfootballleague.org/club-details

The 121st annual general meeting of the league was held at Guisborough Town FC today.

Among the announcements were:

-Next season starts on August 3 and finishes on April 18

– At the end of the season three teams from the league will be promoted to the new Step 4 league being set up by the FA

– Reserve sides are now allowed in the league, but they are only allowed up to Step 6 (the second division) and there still has to be at least two steps/divisions between the first and the reserve team.

– For the Vase it remains the case that a player is suspended after two cautions, but for the FA Cup it will now be four cautions before a player is suspended.  However, for the Vase, a team can select three substitutes from seven.

– Next year’s AGM will be on June 13 at Crook Town and the annual presentation dinner will be on Friday, May 29.

– The Cleator Cup between Dunston UTS and West Auckland Town will be played on Saturday, July 27.

The fixtures for next season will be published once the FA has completed its appeals procedure on promotion, relegation and lateral transfer issues.

 

The dates for the Emirates FA Cup and the Buildbase FA Vase are:

Emirates FA Cup dates:

Extra Preliminary Round Saturday 10 August 2019

Preliminary Round Saturday 24 August 2019

First Round Qualifying Saturday 7 September 2019

Second Round Qualifying Saturday 21 September 2019

Third Round Qualifying Saturday 5 October 2019

Fourth Round Qualifying Saturday 19 October 2019

First Round Proper Saturday 9 November 2019

Second Round Proper Saturday 30 November 2019

Third Round Proper Saturday 4 January 2020

Fourth Round Proper Saturday 25 January 2020

Fifth Round Proper Wednesday 4 March 2020

Quarter Final Saturday 21 March 2020

Semi Final Saturday 18 April 2020

Final Saturday 23 May 2020

Buildbase FA Vase dates:

First Round Qualifying Saturday 31 August 2019

Second Round Qualifying Saturday 14 September 2019

First Round Proper Saturday 12 October 2019

Second Round Proper Saturday 2 November 2019

Third Round Proper Saturday 30 November 2019

Fourth Round Proper Saturday 11 January 2020

Fifth Round Proper Saturday 8 February 2020

Sixth Round Proper Saturday 29 February 2020

Semi Final 1 Saturday 21 March 2020

Semi Final 2 Saturday 28 March 2020

Final Sunday 17 May 2020