FA CUP AND VASE DRAWS

The FA has released the cup draws for the first two rounds of the Emirates FA Cup and the Buildbase FA Vase.

The fixtures involving Ebac Northern League teams are:

 

 

Emirates FA Cup Extra Preliminary Round:

Consett v North Shields

Thackley v Whitley Bay

Hebburn Town v Dunston UTS

Ashington v Knaresborough Town

Glasshoughton Welfare v Blyth AFC

Newcastle Benfield v Stockton Town

Selby Town v Whickham

Seaham Red Star v Heaton Stannington

Team Northumbria v Shildon

Northallerton Town v Garforth Town

Guisborough Town v Newton Aycliffe

Barnoldswick Town v Billingham Synthonia

Washington v West Auckland Town

Sunderland RCA v Ryhope CW

Penrith v Albion Sports

Bishop Auckland v Pickering Town

Ties to be played on Saturday, August 11.  Winners receive £2,250.  Losers receive £750

 

Preliminary Round:

Ashington or Knareborough Town v Glasshoughton Welfare or Blyth AFC

Bridlington Town or Harrogate Railway Athletic v Northallerton Town or Garforth Town

Hebburn Town or Dunston UTS v Pontefract Colliers

Newcastle Benfield or Stockton Town v Washington or West Auckland Town

Thackley or Whitley Bay v Barnoldswick Town or Billingham Synthonia

Consett or North Shields v Seaham Red Star or Heaton Stannington

Tadcaster Albion v Team Northumbria or Shildon

Clitheroe v Sunderland RCA or Ryhope CW

Kendal Town v Selby Town or Whickham

Bishop Auckland or Pickering Town v Colne

Penrith or Albion Sports v Guisborough Town or Newton Aycliffe

Ties to be played on Saturday, August 25.  Winners receive £2,890.  Losers receive £960.

 

The Buildbase FA Vase first qualifying round:

Stokesley SC v Guisborough Town

Whickham v Jarrow

West Allotment Celtic v Yorkshire Amateur

Darlington RA v Bedlington Terriers

Chester-le-Street Town v Ryhope CW

Esh Winning v Whitley Bay

Bishop Auckland v Newton Aycliffe

North Shields v Consett

Thackley v Thornaby

Dunston UTS v Heaton Stannington

Team Northumbria v Garforth Town

Billingham Town v Campion

Blyth AFC v Crook Town

Billingham Synthonia v Knaresborough Town

Durham City v Seaham Red Star

Ecceshill United v Hebburn Town

Northallerton Town v Willington

Ties to be played on Saturday, September 1.  Winners receive £550.  Losers to receive £175.

 

Second qualifying round:

Northallerton Town or Willington v Steeton

Ashington v Blyth AFC or Crook Town

Nelson v Tow Law Town

Thackley or Thornaby v Carlisle City

Whickham or Jarrow v Esh Winning or Whitley Bay

Billingham Town or Campion v Birtley Town

Chester-le-Street Town or Ryhope CW v Dunston UTS or Heaton Stannington

Bishop Auckland or Newton Aycliffe v West Allotment Celtic or Yorkshire Amateur

Brandon United v Washington

Penrith v Alnwick Town or Charnock Richard

Eccleshill United or Hebburn Town v Billingham Synthonia or Knaresborough Town

Ryton & Crawcrook Albion v Team Northumbria or Garforth Town

Stokesley SC or Guisborough Town v Goole or Barnoldswick Town

Darlington RA or Bedlington Terriers v Redcar Athletic

Bridlington Town v North Shields or Consett

Daisy Hill or Whitehaven v Durham City or Seaham Red Star

Ties to be played on Saturday, September 15.  Winners receive £725.  Losers receive £250.

Exemptions:

Shildon and Sunderland RCA have exemptions until the first round.

Newcastle Benfield, Stockton Town and West Auckland Town have exemptions until the second round.